Pravo upisa u programe obrazovanja ima osoba koja je navršila 18 godina života i ima završenu najmanje osnovnu školu, te koja ispunjava i druge propisane uslove. Osoba se može upisati u programe za obrazovanje odraslih u oblicima konsultativno-instruktivne nastave.
Troškove srednjoškolskog obrazovanja odraslih snose polaznici, privredna društva čiji su radnici polaznici srednjoškolskog obrazovanja odraslih, službe za zapošljavanje ili druge zainteresovane pravne i fizičke osobe. Troškovi školarine mogu se podmiriti plaćanjem s odgodom na rate.
Polaznik je obavezan prisustvovati uvodnim konsultacijama, a ostalim zajedničkim i individualnim konsultacijama prema potrebi, te konsultativno-instruktivnoj nastavi. Polaganje ispita provodi se prema planu i programu rada. Polaznik može da pristupi polaganju ispita ako je ispunio sve obaveze predviđene programom. Predmetni ispit polaže se pred predmetnim nastavnikom.
Prije polaganja ispita polaznici podnose prijavu. Prijave se podnose na obrascu što ga propisuje Cenar. Ispit iz jednog predmeta može se pred predmetnim nastavnikom polagati najviše tri puta. Polaznik koji treći put ne položi ispit pred predmetnim nastavnikom, polaže ispit pred ispitnom komisijom.
Polaznik koji uspješno završi program za sticanje srednje školske spreme ili program za sticanje srednje stručne spreme polaže maturu, odnosno završni ispit u skladu s odredbama zakona i drugih propisa kojima se uređuje polaganje mature i završnog ispita u redovnom školovanju.
Polazniku se na završetku svakog razreda izdaje razredna svjedodžba, a polazniku koji položi maturu odnosno završni ispit izdaje se maturalna svjedodžba, odnosno svjedodžba o završnom ispitu.
Centar je dužan osigurati polaznicima srednjoškolskog obrazovanja temeljni izvor znanja – nastavna pisma, skripte, odnosno odgovarajuće udžbenike. Centar osigurava polaznicima i drugi didaktički materijal i informacije o uslovima školovanja, upute za samostalno učenje, plan i raspored konsultacija, konsultativno-instruktivne nastave, vježbi, ispitna pitanja, te raspored polaganja ispita i sl.
Centar organizuje usmene i pismene konsultacije kao i pedagoške savjete. Usmene konsultacije mogu biti individualne i grupne, a s obzirom na vrijeme organizovanja razlikuju se uvodne, nastavne i predispitne konsultacije. Grupnim individualnim konsultacijama polaznik može prisustvovati prema rasporedu koji dobiju polaznici za svaku školsku godinu.
Udžbenici i nastavna pisma za srednjoškolsko obrazovanje odraslih su tiskani didaktički materijali, koji obuhvataju gradivo propisano nastavnim programom pojedinog predmeta, obrađeno na način pogodan za samostalno učenje. U nastavnim skriptama, knjigama, nalazi se i rekapitulacija gradiva, sheme, zemljopisne karte. U njima su također pitanja za ponavljanje i utvrđivanje gradiva, zadaci za vježbu, kontrolne zadaće, testovi znanja, odnosno sve što je potrebno polazniku da bi uspješno savladao određeni nastavni sadržaj.
Oblik realizacije nastavnog procesa je konsultativno-instruktivna nastava koja obuhvata: uvođenje polaznika u obrazovni rad, predavanje određenih nastavnih jedinica – tema, vježbe i praktičnu nastavu, upute za samostalni rad i samoučenje, skupne i pojedinačne konsultacije. Nastava je prilagođena životnoj dobi polaznika njihovom radnom iskustvu i predznanju. Kako bi polaznici što uspješnije savladali gradivo koje je izloženo u udžbenicima i drugim didaktičkim materijalima, treba da prisustuju grupnim konsultacijama koje Ustanova organizuje. Prilikom konsultativno-instruktivne nastave, koriste se udžbenici i drugi didaktički materijali (nastavna pisma, tablice i dr.) koje polaznici dobijaju za svaki nastavni program, odnosno predmet.
Konsultativno-instruktivna nastava organizuje se i izvodi na osnovi izvedbenoga nastavnog plana i programa kojim su utvrđeni sadržaji, skupne i pojedinačne konsultacije, njihovo trajanje s planom ispitnih rokova, te propisani ili posebno izrađeni udžbenici.
Konsultativno-instruktivna nastava izvodi se s manjim brojem sati od fonda sati nastave predviđenih za programe redovnih polaznika s tim da taj broj sati ne može biti manji od 50% sati u redovnoj nastavi. Polaznik je obavezan prisustvovati skupnim konsultacijama.
Konsultativno-instruktivna nastava održava se u prostorima škole, a polaznici za sva zanimanja praktičnu nastavu obavljaju u školi i radnom procesu, odnosno kod privrednih subjekata i javnom sektoru, ovisno o programu koji polaznik pohađa. Polaznik na taj način realizuje svoje stručno obrazovanje za određeno zanimanje u obimu predviđenom nastavnim planom i programom za pojedinu vrstu zanimanja. Centar organizuje i individualne konsultacije (savjeti, upute stručne osobe), a izvode se uvijek u sjedištu škole. Trebaju se razlikovati individualne konsultacije unaprijed planirane za cijelu školsku godinu i individualne konsultacije kojima polaznik može prisustvovati samo nakon dogovora s nastavnikom.
Ispite provodi nastavnik – ispitivač škole, na način da se kandidat može primiti na ispit sam i jedino ako je obavio sve obaveze koje zahtjeva nastavni plan i program za predmet koji je prijavio za polaganje. Na ispitu svaki polaznik mora imati ličnu kartu, koju na zahtjev nastavnika mora pokazati.
Polaganje ispita, ako se dogodi četvrti put, obavlja se pred komisijom. Prijavu za ispit pred komisijom polaznici podnose najkasnije tri dana prije početka zakazanog termina ispita.
Centar u skladu s nastavnim planom i programom rada donosi plan predmeta koji se polažu pismeno i usmeno, te praktično i usmeno.
Na pismeni ispit iz predmeta koji polažete potrebno je ponijeti pisaći pribor (trgovački ili linearni papir, te hemijsku olovku ili nalivpero). Pored toga, za ispit iz stranog jezika potrebno je imati i nastavna pisma i rječnik; za matematiku logaritamske tablice, šestar i trokut; za geografiju atlas; za knjigovodstvo kontni plan; za ispit iz statistike šestar, trokut i kutomjer. Usmeni ispit polaže se izvlačenjem ispitnog listića, metodom slučajnog uzorka, na kojem se nalazi određeni broj pitanja. Nakon završetka ispita nastavnik – ispitivač evidentuje uspjeh u zapisnik o polaganju ispita. Stavlja datum, ocjenu i potpis. Polaznik koji ne postigne prolaznu ocjenu ponavlja ispit, a nastavnik ispitivač daje mu upute za dalje učenje, upozoravajući ga na osnovne nedostatke njegova znanja. Svaki polaznik mora da se drži napomena i uputa predmetnog nastavnika da bi uspješno savladao gradivo. Polaznik koji ne položi ispit može ponovno da pristupa polaganju na narednom ispitnom roku. Ako polaznik nakon polaganja pismenog ili praktičnog dijela ispita odustane od polaganja usmenog dijela ispita, mora pri ponovnom polaganju ispita polagati cijeli ispit.
Polaznik koji je stekao uslove za upis u viši razred (završio prethodni razred) mora da zatraži od škole prijavnicu-upisni list za upis u viši razred.
Polaznik koji položi sve razredne ispite mora odmah prijaviti maturu, odnosno završni ispit, kako bismo ga uvrstili u idući ispitni rok. Čim prijavi završni ispit na propisanoj prijavi koju dobije u Centru za završne ispite, polaznik dobija detaljne pisane upute o načinu polaganja završnog ispita, kao i o tačnom mjestu i vremenu polaganja pojedinih dijelova ispita (datum, vrijeme, početak i dr.).
Završetak programa za sticanje srednje stručne spreme ili programa prekvalifikacije sastoji se od završnog ispita-mature, koji se sastoji od tri dijela i to: pismeni rad iz jezika, strukovni sadržaji i maturski rad.
Polaznik se treba konsultovati s nastavnikom-mentorom pri izboru teme za maturski, završni ili praktični rad kao i u toku izrade maturskog, završnog ili praktičnog rada.
Teme za maturski, završni ili praktični rad, pitanja za usmene ispite kao i rokove za prijavljivanje i polaganje mature odnosno završnih ispita polaznici dobijaju prije službenog prijavljivanja, a najkasnije 30 dana prije polaganja mature ili završnog ispita.
Nakon uspješno položene mature, odnosno završnog ispita polaznici dobijaju svjedodžbu na propisanom službenom obrascu.